Wyswietlenia

15.07.2013

Nibysmok






Przez określenie "nibysmoka" rozumie się stworzenie zwane wiwerną. Ta skrzydlata bestia jest często mylona ze smokiem, stąd zwyczaj nazywania wiwerny nibysmokiem. Nic dziwnego, że te dwa gady są ze sobą mylone. Oba są wielkie i latają, a kiedy widzi się takie bydle - bierze się nogi za pas. Jeżeliby jednak zachować zimną krew i przyjrzeć się to łatwo odróżnić od siebie smoka i wiwerne.

Wiwerna jest skrzydlatym gadem, którego średnie rozmiary siegają trochę mniej niż te smoka (smok 20m, wiwerna 10-15m). Wiwern nie zdobią łuski tylko oślizgła skóra wydzielająca silną truciznę. Mówi się, że kropla tej toksyny powali niedźwiedzia. Nibysmok posiada także gruczoły jadowe w pysku przez co potrafi splunąć komuś w oczy przeżerającą kości substancją. Najciekawszym faktem odnośnie fizyczności wiwern jest ich brak oczu. Nie udało się tego udowodnić ale przypuszcza się, że te gady w zamian za brak wzroku mają doskonały zmysł węchu i dzięki niemu polują czy nawet sie przemieszczają.

Bardzo dobitną różnicą między niby- a prawdziwym smokiem jest brak inteligencji tych pierwszych. Wiwerny to tylko nieokiełznane bestie kierujące sie instynktem. Bardzo ułatwia to proces ewentualnego pozbywania się tych gadów z okolicy.

Wiwerny żyją na wysokich szczytach, gdzie tworzą gniazda z wyrywanych przez siebie drzew. Są jajorodne. Małych gadów wykluwa się średnio od dwóch do czterech. Przyszły nibysmok rozwija się i dorasta zależnie od tego jak często będzie dostawał należyty posiłek. Wtedy rodzic nurkuje ze szczytu w lasy bądź osady, porywając uciekające kawały mięcha dla swojego potomka.

Mówi się, że nibysmoki pochodzą od pierwotnych wielkich jaszczurów, którym nie udało sie wyewoluować w smoka. Za tym faktem przemawia podobna, lecz będąca trochę karykaturą wyglądu ognistych gadów, budowa. Wyliczając brak lśniących oczu wiwerna ma pysk identyczny do swoich potężniejszych kuzynów. Oba gatunki rozgraniczają się jeżeli zejść w ich budowie niżej. Wiwerna ma bardzo długą szyje i zdecydowanie słabiej zbudowany tors. W dodatku nie posiada przednich łap, które zostały zamienione na skrzydła (dla przypomnienia: smok posiada cztery kończyny i skrzydła wyrastające z pleców).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz